Máta peprná (Mentha piperita)

 

Původ a náleziště

Poprvé byl tento druh popsán až koncem 17. století v Anglii, od té doby se pěstuje v mnoha kulturních odrůdách. Legenda praví, že její původ je i v USA, kde ji používali Indiáni. Je buďto v pěstovaných kulturách nebo planá.
U nás ji najdeme místy v příkopech, na březích a v okolí zahrad.
Lidově se jí říká také: balšám, koření větrové, máta pepřová nebo nána. Máta peprná patří do čeledi hluchavkovitých a jedná se o vytrvalou bylinu, která dorůstá do výšky cca 30-60 cm.
Máta kvete v červenci až srpnu.

Podává se hlavně při křečích žaludku, střev, nadýmání, močového měchýře a žlučovodů a na odhlenění průdušek.
Na kůži a sliznicích dává máta pocit chladu, snižuje citlivost na bolest a působí desinfekčně.
To je právě ten důvod proč bývá součástí mastí, které zmírňují bolest při revmatických onemocněních, tlumí svědění a pomáhá při bolestech hlavy a nemocech z nachlazení. Také se uplatňuje v inhalacích při katarech dýchacích cest, dále v prostředcích péče o ústní dutinu a zuby.

Další využití této rostliny pokračuje ve sběr listů nebo oleje k hubení myší a krys, a také odpuzuje blechy a mravence. Obsahuje cineol, který působí jako repelent nicméně pozor. Působí také jako feromon pro včelí samečky :).

Proč takto máta působí jsem zjistila z jejího obsahu, kde mi všechno začalo dávat větší smysl.

DSC02841 (2)

Obsah

Hlavní složkou silice je 30 – 55 % mentolu jakožto hlavní složky.

  • Menthol – patří mezi monoterpenoly. Monoterpenoly se vyznačují tím, že jsou výrazně antimikrobiální, antibakteriální, antivirové, fungicidní – ničící parazity a houby, plísně, účinné proti parazitům, nervové tonikum, vyrovnávají  a pozvedávají náladu, stimulují imunitu.
  • Menthon (14 – 32 %) – Díky své mátové vůni se menthon používá na výrobů parfémů a v kosmetice. Rovněž nachází využití jako přírodní pesticid.

Menthon je nejen součástí silic máty peprné, ale i v poleji obecné, mátě rolní a pelargoniích a patří mezi ketony.

Rostliny s obsahem ketonů se používají při zánětech horních cest dýchacích, jsou mukolytické – zkapalňují hleny, uvolňují dýchací cesty. Dále má hojivé, antivirové, fungicidní, antiparazitální a stimuluje centrální nervovou soustavu (jen v nízkých koncentracích!), srdeční tonikum, podporují regeneraci pokožky a tkání.

  • Menthofuran – tato látka se nachází jak ve fialových květech, tak hlavně ve fialovém stoncích rostlin a ve velmi mladých rostlinách.
  • Cineol – je synonymem pro eukalyptol a je zařazen mezi oxidy. To znamená, že působí zejména jako mukolytikum- (uvolňuje dýchací cesty ) snižuje překrvení, je antivirový, antibakteriální, imunostimulační (povzbuzuje imunitní systém).
  • Jasmon – obranná strategie proti hmyzu. Je uvolněna pokud hmyz zaútočí na rostlinu.

Jasmon, který se vyskytuje v rostlině, má název cis-jasmon , je to bílá pevná látka bez zápachu. Jedná se o netoxický keton.

Dále je to nanejvýš 4 % pulegonu a 1 % carvonu, dále třísloviny typické pro čeleď hluchavkovitých (obzvláště kyselina rozmarýnová) a flavonoidy.

  • Pulegon a Carvon patří mezi monoterpeny. Monoterpeny jsou látky vysoce těkavé a rychle reagují se vzduchem a teplem. Vesměs jde o látky antibakteriální, antivirové. Jde o čirou bezbarvou kapalinu, která má podobný zápach kafru. Také působí jako insekticid. Jeden z nejsilnějších rostlinných insekticidů.
  • Carvon je látka vonící jako spearmint. Takže je taková žvýkačková. Je alergenní. To znamená, že je schopen vyvolat alergickou reakci.

Další obsahové látky jsou hydroxyskořicové kyseliny (chlorogenová, kávová, rozmarýnová), flavonoidy (8–17 %), pentacyklické triterpenové kyseliny (ursolová, oleanolová)  a třísloviny.

Kontraindikace a bezpečnost u používání éterického oleje z máty peprné.

Esenciální olej může být ve vysokých dávkách neurotoxický, takže opatrně s dávkováním.

Dále je to olej nevhodný pro děti do 3-5 let. I protože je hodně intenzivní. Dále by mohlo dojít k anafylaktickému šoku nebo křečovitému uzavření hrtanu. Zdroje uvádějí, že by ji raději neměly ani kojící ženy.

Může způsobovat také alergické kožní reakce nebo podráždění pokožky. Hlavně na sliznicích – viz carvon.

Také je potřeba opatrnosti u epileptiků a při horečkách.

Jana Kotasová

Reference:

NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, c2014. ISBN 978-80-86356-49-5.
SCHÖNFELDER, Ingrid a Peter. Ottův průvodce přírodou – léčivé rostliny. Praha: OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, 2010, 2014. ISBN 978-80-7360-588-9.
HRUŠKA, Blahoslav. Jak se léčit rostlinami: herbář 146 léčivých rostlin s předpisy lidového léčení. 2. vydání. Ilustroval Pavel SEMERÁD. Praha: Ottovo nakladatelství, 2015. ISBN 978-80-7451-473-9.
https://www.praktickelekarenstvi.cz/pdfs/lek/2016/05/06.pdf
de.wikipedia.org/wiki/
https://cs.wikipedia.org/wiki
https://onlinelibrary.wiley.com

obrázky: úvodní fotka: Alena Vidmochová Photography, 2. je moje

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d bloggers like this: