Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)

Heřmánek patří mezi moje nejoblíbenější byliny. Neuvěřitelně mě přitahuje jak svými léčivými vlastnostmi, tak vůní. Už i krteček věděl, že heřmánek bude to nejlepší pro jeho nemocnou kamarádku myšku :).
Jako malá jsem měla heřmánkový olejíček i do koupele. A už v té době jsem k němu získala sympatie. Hlavně pro jeho sladkou vůni.

Heřmánek pravý je bylinka, kterou lze použít, když máte potíže s trávicí oblastí (nadýmání, záněty žaludku, problémy s anální oblastí). Je vhodný i při potížích s genitální oblastí, nebo s dýchacími cestami a je super pro pokožku. Hlavně co se týká použití na zánětlivá místa na pokožce – ekzémy. Má totiž silnou zklidňující a hojivou funkci. Povzbuzuje látkovou výměnu a působí antibakteriálně.
Pojďme se ale na něj podívat přece jen o trochu blíže.

Heřmánková silice se nachází nejvíce ve žlutém středu. Silice jsou zjednodušeně látky, kterými se rostliny chrání před býložravci.

DSC02517

Obsah kolísá během dne a noci, kdy nejméně silice je během nočních a poledních hodin, při zamračeném a deštivém počasí a nejvíce mezi 14. – 17. hodinou při jasném slunečném dni. Optimální teplota pro tvorbu silic je 20 – 25 °C. Stonky, listy, kořeny mají obsah jen 0,1 procent silic.

Mezi hlavní účinné látky heřmánku pravého se řadí látky bisabolol a chamazulen.
Látka chamazulen sama o sobě v čerstvé rostlině není. Vzniká z látky matricin, kdy celý proces probíhá tak, že se matricin zahřeje. Tím vznikne modrá chamazulenkarboxylová kyselina a z ní následně vzniká chamazulen.
Takže látka chamazulen při samotné extrakci nevzniká. Místo ní je tam matricin, ze kterého následně destilací vznikne. Podle množství chamazulenu respektive matricinu se posuzuje pak kvalita byliny.
Matricin jen tak pro zajímavost prokázal větší protizánětlivý účinek než chamazulen.
Dalšími složkami, které heřmánek obsahuje jsou flavonoidy – protikřečové, kumariny, fenolkarbonové kyseliny a polysacharidy.

DSC_0068 (1)

Dalšími látkami, o kterých je řeč, když se mluví o heřmánku jsou často azuleny. Azuleny  jsou skupinou látek (azulenogenní seskviterpeny), mezi které patří právě matricin (proazulen). Azuleny (matricin) a chamazulen mají odlišný strukturní vzorec. Není to to samé. A co se týče barvy, tak látka matricin sama o sobě modrá není. Je zcela bezbarvá. Má při extrakci barvu žlutou nebo zelenou a k modré barvě dochází až při parní destilaci.

Díky látkám výše zmíněným, které se získávají i parní destilací má éterický olej z heřmánku, tyto vlastnosti:

  • je protizánětlivý, a používá se k relaxaci.
  • je tmavě modrý, vůně je sladká, ovocná, medová.
  • jeho účinky jsou antiseptické, baktericidní, uklidňující, spasmolytické (uvolňující křeče), tišící bolest, antipyretické (snižuje horečku), protizánětlivé, tonizující, protialergické, léčící rány, stimulant chuti k jídlu, proti plynatosti, proti hlístům, působí močopudně, stimuluje menstruaci.

Je dobrou posilou ducha…

  • zmírňuje příliš velké emocionální rozrušení
  • uzemňuje a přináší hluboký pocit vnitřního klidu

Upozornění: Jestliže se rozhodnete používat heřmánkový olej na tělo, je potřeba jej smíchat s tzv. nosným olejem. Nosný olej je olej za studena lisovaný, např.: jojobový, mandlový, slunečnicový… (10 – 20 ml)

V opačném případě by mohlo dojít k podráždění pokožky.

Pěstování

Pokud si budete chtít vypěstovat heřmánek sami doma, tak teď v březnu – dubnu je na něj nejlepší období. Sadí se do vlhké půdy a má rád slunné stanoviště a zároveň vlhko. Já je mám v malém skleníku a pravidelně je kontroluji a stříkám rozprašovačem na vodu. Jestliže se rozhodnete, že heřmánek zasadíte na jaře, tak byste měli sbírat heřmánek už od června – srpna. Když jde vše dobře a daří se, tak je možná sklizeň i v září.

28471632_381743642299383_4620460804116840448_nJana Kotasová

Reference:

SCHÖNFELDER, Ingrid a Peter. Ottův průvodce přírodou – léčivé rostliny. Praha: OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, 2010, 2014. ISBN 978-80-7360-588-9.
HARDING, Jennie. Esenciální oleje od A do Z: všechno, co o nich potřebujete vědět. Přeložil Eva FUKOVÁ. V Praze: Metafora, 2016. ISBN 978-80-7359-502-9.
http://www.wikipedie.cz
ZRUBECKÁ, Adéla a AŠENBRENEROVÁ, Ivana. Aromaterapie v životě ženy. Praha: Mladá fronta a.s., 2008. ISBN 978-80-204-1938-5.
ŘÍMANOVÁ, Elena. Stanovení obsahu silic heřmánku pravého (matricaria recutita l.). Brno, 2006. Bakalářská práce (Bc.). Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně, Fakulta agronomická, 2006
zahradanabalkone.net – BECHNÁ, Klára. Farmakognosie podle českého lékopisu, 2009
obrázky: http://www.pixabay.com, zbytek jsou moje fotky

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d bloggers like this: