Proč aromaterapie a něco o historii využití esencí z rostlin

Aromaterapie mne osobně zaujala, pro její okamžitou pomoc a podporu, kterou nabízí skrze rostliny. Mám zatím vyzkoušenou aroma inhalaci a aroma koupel a líbí se mi, že se účinky olejů dostavují skoro okamžitě. Na první „čuchnutí“ k esenciálním olejům jsem měla pocit, že mi vždy podávaly pomyslnou berličku, když jsem zase padala do vnitřního stresu a vnitřních negativních myšlenek, které mne postupně ničily.

Mým prvním vyzkoušeným olejem se stal levandulový esenciální olej. Byla to láska na první přičichnutí. Nemohla jsem se od něj odtrhnout. Měla jsem pocit jakoby přes mne dala deku a řekla „Neboj, bude to dobrý“.  To byl moment, kdy jsem dostala impuls, který mne zavedl k tomu se vůněmi zabývat více do hloubky. Přivedl mne nejen k vůním, ale i léčivým rostlinám.

Důležité je vědět, že vám vůně okamžitě nevleze do hlavy a neudělá pořádek. Ale podá vám; jak já říkám; tu pomyslnou berličku.  Změna způsobu myšlení a vnímání reality je i o tvrdé práci se sebou samým. Vůně vám dávají možnost neutápět se v negativních myšlenkách a netrávit čas přemýšlením nad překážkami, ale otevře vám brány k tomu, aby jste ty věci, kterými jste se trápili, brali z jiného úhlu, lépe je zpracovali a dostali se ke svému cíli. Tím cílem bývá vnitřní klid a brání věcí s nadhledem. Tedy alespoň u mne. Aromaterapie tedy dává možnost přeprogramovat svůj způsob myšlení a pomáhá předejít a léčit psychosomatické potíže a onemocnění.

Aroma inhalace stimuluje mozkové funkce tak, že se silice (chemické podněty určité vonné látky), dostanou nosem přes receptory, které zachytí vůni a pošlou elektrické impulzy, které vedou do limbického systému (dříve označovaného jako čichový mozek). Limbický systém mozku je místem našeho chování, emocí, dlouhodobé paměti a čichu.

Základním nástrojem, který aromaterapie používá a s nímž pracuje jsou tzv. „éterické oleje“ (esenciální oleje), pak hydroláty, rostlinné oleje a další extrakty jako jsou např. absolue a extrakty CO2, které pocházejí ze siličnatých rostlin. Siličnaté rostliny jsou ty, které obsahují těkavé olejovité látky – silice. Tyto komponenty slouží k ovlivňování fyzického, psychického a emočního stavu člověka s cílem odstranit nerovnováhu a navodit harmonii.

mock-orange-1365920_640

Teď něco k historii využívání esencí z rostlin..

Využívání esencí z rostlin a používání olejů je starší, než jsem si původně myslela. Našla jsem, že historicky byly podle mých zdrojů použity esenciální oleje už 7000 let před našim letopočtem. Tato metoda využívání rostlin je tedy už 9000 let stará.

Číňané už dříve používali těkavé aromatické látky na konzervaci vína tak, že do něj dávali bylinky. Takto víno vydrželo i několik let a zároveň léčilo. Stejně starým způsobem byla vytvořena i výroba tzv. květového oleje, který se dělal tak, že se květy namáčely do oleje, tím se těkavé látky uvolnily a navázaly na olej. Dalšími, kteří hojně využívali olejů jsou Egypťané, kteří je používali pro náboženské a duchovní ceremoniály a pro balzamování mrtvých. Kleopatra vždy když někam měla plout, nechala napustit plachty lodi růžovým olejem, aby dala z dálky Římanům vědět poselství, že připlouvá.

Druhým pokusem o to udělat esenciální olej kvalitnějším se objevil ve 12. století, kdy perský učenec, lékař a filozof Ibn Síná (latinsky Avicenna) zmodernizoval ty úplně nejjednodušší destilační přístroje, které se používaly cca od roku 3600 před n. l. (ty fungovaly pomocí terakotových nádob) a experimentoval s destilací růže. Při destilaci růže získal růžovou květovou vodu (květový hydrolát), ale ne zcela čistý. Až nějakou dobu po jeho smrti (uvádí se 100 let) se objevilo zařízení, tak jak ho známe dnes, které destilaci ještě více zlepšilo a umožnilo efektivně oddělit a získat čistý hydrolát a éterický olej.

cosmetology-2884618_640

Jana Kotasová

Reference

NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, c2014. ISBN 978-80-86356-49-5.

GERMANN, Gudrun a Peter GERMANN. Rostliny pro aromaterapii: 90 vonných rostlin, jejich znaky a způsob využití. Praha: Grada, 2013. ISBN 978-80-247-4672-2.

HARDING, Jennie. Esenciální oleje od A do Z: všechno, co o nich potřebujete vědět. Přeložil Eva FUKOVÁ. V Praze: Metafora, 2016. ISBN 978-80-7359-502-9.

stránky firmy Nobilis Tilia

obrázky: http://www.pixabay.com

 

 

 

 

 

 

Komentáře nejsou povoleny.

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d bloggers like this: