Mých 7 pravidel na to, jak si doma uklidit

Od doby co jsem zjistila, že uklízet má vážně velký smysl, tak vím že když si člověk uklidí, tak uklidí i své myšlenky a uklidní (uklidí) tím hlavu.

Mozek totiž vnímá věci kolem nás i na podvědomé úrovni. Vnímáme, aniž bychom si to přímo uvědomovali.

Byt či dům svým uspořádáním působí na nás a my zase zpět na něj.

To znamená, že když máme doma chaos, máme i chaos v hlavě a nedokážeme se na nic soustředit. Respektive ano soustředím se, ale ve skutečnosti jen na všechny věci kolem, ne na to co potřebuju vyřešit, udělat.

Mohu to ukázat na příkladu.

Jak se ti pracuje, když máš kolem pracovního místa, na stole hodně věcí a viditelný nepořádek a jak, když tam máš pořádek čisto a minimum věcí?

Tuto otázku jsem řešila také, protože jsem měla na stole dost věcí a zlepšení své koncentrace jsem řešila kávou nebo zeleným čajem. Zlom nastal ve chvíli, když jsem měla na stole jen nejnutnější věci a nic co by mě jakkoliv rozptylovalo.

Úklid se netýká pouze jednoho místa v bytě, kde se nejvíce zdržujete, je to práce na celém bytě, komplexně. Proto mám pro tebe pár tipů jak s nepořádkem zamávat a zvýšit tak svou produktivitu.

Do čeho se pouštím jako první?

 

chaos-227971_640
http://www.pixabay.com

 

Do čeho se pustit jako první? To je druhá otázka, která se mi často „honila“ v hlavě, pokaždé když jsem uklízela. Kam s tím? Co tohle, tamto?…

Našla jsem ideální řešení. Řešení, které mi funguje.

1.

Nejprve si protřídím všechny věci, které na první pohled nepotřebuji. Jsou to např. krabičky, počmárané papíry nebo staré samolepící papírky s poznámkami – veškerý viditelný nepořádek, který jednoznačně patří do koše nebo kontejneru.

2.

Vezmu veškeré nádobí ze všech místností a odnesu do kuchyně na umytí. Stoly otřu, aby byly čisté.

3.

Uklidím věci z podlahy.

Nejprve začínám těmi největšími věcmi (oblečení, nabíječky, popř. velké hračky kdo máte děti atd..), pak pokračuji k těm menším – např. papíry, věci z akcí, karty, jmenovky, staré účty, propisky, tužky.

Malé věci si znova projdu a rozmyslím co potřebuji a co ne. Vezmu každou věc do ruky a ptám se sama sebe “Potřebuji tuto věc?” nebo otázkou “Proč tuto věc mám, jaký má splňovat účel v mé domácnosti”

Také jsem zjistila, že je nutné, aby každá věc měla své jedno místo. Nabíječky na jednom místě, tužky a propisky to samé.

Měli byste si stanovit místo, kde budete čekat, že daná věc opravdu bude, když bude uklizená. Stává se často, že někde něco uklidíme a pak zapomeneme, kam jsme to uklidili a už to nikdy nenajdeme.

Co se týče papírů, udělejte si v nich unikátní systém. Unikátní tím, že si jej každý udělá sám, přímo podle sebe, aby se v něm sám vyznal.

Jestli si děláte domácí účetnictví, doporučuji zapsat si účty hned v ten den, kdy je dostanete. Protože když se vám nakupí, tak se to pak dělá hodně těžko. Když si doopravdy nastavíte, že v ten daný den, v danou hodinu účty zapíšete, stane se z toho zvyk, a pak už vám to nepřijde jako otrava. Ta pravá otrava přichází, jakmile to všechno zapisujete až po měsíci.

4.

Jestliže začnu třídit knihovnu, dělám pořádek v policích, odkud všechny věci vystrkám ven a police otřu prachovkou, pak navlhčeným hadříkem. To samé dělám ve skříni, kde mám oblečení.

5.

 

pile-clothes.jpg
http://www.pixabay.com

 

Kontroluji stav mé skříně. Vyndám všechno oblečení ze skříně a klasicky vytřídím věci, které už rok nenosím  – ty většinou daruji někomu blízkému nebo hodím do kontejneru na textil. Pak na věci zimní a letní. Řeším to tak, že buď letní nebo zimní věci, podle období, kdy je potřebuji a nepotřebuji naskládám vyprané do vakuových pytlů, ze kterých odsaji vysavačem vzduch a pak jsou věci krásně skladné a nezabírají ve skříni nebo na půdě tolik místa.

6.

Když mám podlahu prázdnou,  začnu vysávat a poté vytírat. Pro desinfekci přidávám trochu octa s vůní – lze sehnat v každé drogerii a přidávám lžíci himalájské soli.

7.

Když budete uklízet místa, která jsou méně dostupná nebo dlouhodobě uzavřená. Jedná se o knihovny, skříně, komody, prostory pod postelí – úložné prostory, tak u toho otevřete okna. Podle starého čínského umění Feng – Shui se jedná o stagnující energii (stojící), která rozhodně není zdravá. Tato energie se pohybuje ve všech rozích místnosti, proto tam vždycky bývají pavučiny.

Do rohu místnosti dávám malou misku nebo talířek s himalájskou solí, která tu energii nasaje a i celkově vydezinfikuje vzduch. Sůl je výborná i když byt či dům trpí vlhkostí. Doporučuji ji pak ale co týden – 14 dnů měnit.

S vlhkostí a výměnou energie souvisí i větrání v místnostech, a to i v zimě. Stačí na 5 minut udělat průvan v celém bytě. Dojde ke snížení intenzity případné vlhkosti a nebudete tolik unavení.

 

Jana Kotasová

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d bloggers like this: